Zarys tematów:
Wczesny gotyk
W tym roku zapraszam na zapoznanie się z kilkoma stylami pism gotyckich.
Zaczniemy od pisma, które wyrasta z pisma karolińskiego, ale już ma pewne cechy pisma gotyckiego. Główne kreski, składające się na poszczególne litery, zaczynają się załamywać, choć jeszcze nie konsekwentnie. Jest to pewnego rodzaju kompromis, a może bardziej spotkanie łagodnych łuków i ostrych załamań. Niektórzy paleografowie nazywają je wczesnym gotykiem, gdyż już nie jest to minuskuła karolińska, ale jeszcze nie w pełni litera gotycka. Inni podkreślają „ gotyckość” nowych form nazywając zmieniające się pismo protogotykiem.
Jakkolwiek je nie nazwiemy jest to bardzo piękne i stosunkowo łatwe do nauczenia się pismo.
Gotyk – tekstura ( textus quadratus)
Na tym warsztacie poznamy najbardziej wszystkim znaną formę liter gotyckich.
Teksturę rozpoznamy po konsekwentnym łamanym dukcie liter i charakterystycznych romboidalnych zakończeniach nóżek liter. Trzonki liter się skracają, światła między literami są mniejsze niż w minuskule karolińskiej, litery stają bliżej siebie, zmniejsza się też interlinia. Pismo to wymaga dużej uwagi i dyscypliny. Warto!
Gotyk – rotunda
Ostatnie pismo z naszego cyklu pism gotyckich. Tym razem pracować będziemy nad piękną, południową odmianą tekstury, która wykształciła się we Włoszech.
W tej odmianie charakterystyczna jest pewna okrągłość liter, które są szersze niż w północnej wersji tekstury. Więcej elementów liter otrzymuje łukowate wykończenia, które współgrają harmonijnie z kanciastymi formami. Niezwykle piękne, czytelne pismo, które znamy min z wielu wspaniałych włoskich antyfonarzy i graduałów późnego średniowiecza.
Adresaci:
Osoby dorosłe, które początkują w temacie kaligrafii lub te co już kaligrafują, ale minuskuła nie jest im znana. Zapraszam serdecznie!
Terminy:
- 27-29.10.2023 Wczesny gotyk
- 19-21.01.2024 Gotyk – tekstura (textus quadratus)
- 19-21.04.2024 Gotyk – rotunda
Rozpoczęcie: godz. 19.00
Zakończenie: godz. 13.00
Prowadzący:
Barbara Bodziony
– Iluminator, kaligraf, historyk sztuki, mediewista, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. We Francji, w Angers kończy w 2007 roku z wyróżnieniem Wyższy Europejski Instytut Iluminacji i Rękopisów.
Od ponad 10 lat prowadzi w Krakowie Szkołę Kaligrafii i Iluminacji, od 2016 roku wspólnie z Ewą Landowską pod nazwą Atelier Landowska & Bodziony. Od 2016 roku prowadzi semestralne zajęcia dla studentów krakowskich uczelni: ASP Wydział Form Przemysłowych.
Jest także założycielką Pracowni Kaligrafii i Iluminacji, która wykonuje na zlecenie prace z dziedziny miniatorstwa i kaligrafii. Pracownia organizuje od 7 lat wolontariat szpitalny z zajęciami artystycznymi dla małych pacjentów krakowskich szpitali.
Od 2008 roku nieprzerwanie prowadzi regularne warsztaty artystyczne SKRYPTORIUM w Benedyktyńskim Instytucie Kultury w Tyńcu.
Współautorka podręcznika do kaligrafii Piękna Litera, którego I tom ukazał się w 2016 r., drugi tom w 2018 r w Wydawnictwie Benedyktynów Tyniec.
www.barbarabodziony.pl
Andrzej Haase OSB – święcenia kapłańskie przyjął w roku 1992 i następnie przez 16 lat duszpasterzował w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. W roku 2008 wstąpił do opactwa w Tyńcu, gdzie w latach 2013-2022 był proboszczem tutejszej parafii. Od roku 2022 pełni funkcję ekonoma opactwa.
Koszt udziału:
400 zł + opłata za pobyt