Restauracja „Mnisze Co Nieco”

 

Ważna informacja! Restauracja „Mnisze Co Nieco” od 15.04.2024
będzie zamknięta do odwołania, zapraszamy do Kawiarni Benedyktyńskiej. 
Zachęcamy także do odwiedzenia Sklepu klasztornego lub muzeum.

Restauracja „Mnisze Co Nieco”:

Poniedziałek – Piątek:
nieczynne
Sobota – Niedziela:
nieczynne

Tel.: +48513433440

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z nową kartą menu na 2024 rok:

 

Karta „piątkowa-postna”:

 

Restauracja nie przyjmuje grup na posiłki.
Kontakt dla grup zorganizowanych: +48 797 002 002


O ORKISZU:

Św. Hildegarda pisze:
„Jest najlepszym ze wszystkich zbóż. Ogrzewa, odżywia, wzmacnia i jest łagodniejszy od innych ziaren. Daje człowiekowi mocne mięśnie i zdrową krew, szczęśliwy umysł i pogodną duszę. (…) wspomaga ukrwienie, działa natłuszcząjąco i łagodniej, niż wszystkie inne ziarna zbóż. Orkisz pozwala rosnąć mięśniom, troszczy się o prawidłowe wytwarzanie krwi oraz o dobre samopoczucie. Jednym słowem, orkisz w jakiejkolwiek formie, czy jako chleb czy też jako potrawa gotowana, jest dobry i wspomaga trawienie.”

Dzięki współczesnym badaniom naukowym dziś już wiemy że  w porównaniu z innymi zbożami, orkisz posiada optymalną zawartość jakościową i ilościową wszystkich składników, wysokowartościowego białka (struktura inna niż pszenica), węglowodanów, nienasyconych kwasów tłuszczowych, soli mineralnych, pierwiastków śladowych (żelazo, magnez, fosfor, wapń), elektrolitów, witamin (wit. A, E, D, B1, B2, B6).

Zawiera w wysokiej ilości, niespotykanej w innych produktach, Thiocyanat (rodanid) – ważny element wzmacniający i odpowiednio budujący system immunologiczny, naturalny czynnik wzrostu komórek nerwowych, krwi, tkanek kostnych i ciał odpornościowych. Badania naukowe dowiodły, że właśnie dzięki wysokiej zawartości tego elementu, orkisz zapobiega powstawaniu w organizmie człowieka komórek nowo- tworowych, działa antyalergicznie, przeciwzapalnie, wzmacnia serce i system nerwowy, podnosi witalność, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi, zapewnia lepszą budowę tkanki mięśniowej, wpływa na poprawienie nastroju.
Należy zaznaczyć, że odmian orkiszu na rynku jest obecnie wiele, ale tylko pięć z nich ma opisywane przez Hildegardę właściwości (subtilitet). Są to odmiany najczystsze, czyli bez domieszek: Oberkulmer Rotkorn, Ostro, Schwabenkorn, Steiners Roter Tiroler, Frankenkorn.

Orkisz proponowany Państwu w naszych specjałach to Oberkulmer Rotkorn.

Produkty będące podstawą przygotowania pierogów Hildegardowych takie jak orkisz i przyprawy Hildegardowe pochodzą z Polskiego Centrum św. Hildegardy z Legnicy i są gwarantem czystości odmian i gatunków.