Warsztaty relaksacyjno-medytacyjne

Zarys tematu:

Jakie metody stosujemy w czasie warsztatów relaksacyjnych?

Stan relaksacji osiągany jest w oparciu o procesy psychoneurofizjologiczne ze szczególnym uwzględnieniem hamowania obocznego oraz uczenia się, w tym warunkowania reakcji relaksacyjnych na bodźce językowe. Uczestnicy osiągają i uczą się relaksacji poprzez aktywny trening, całkowicie na poziomie świadomym i dobrowolnym.

Jakich metod nie używamy?

W metodologii warsztatów nie wykorzystujemy żadnych elementów sugestii, autosugestii czy hipnozy. W metodologii pracy nie są również wykorzystywane żadne metody wschodnich szkół medytacji. Niezwykle ważną rzeczą jest fakt, że proponowane metody neurorelaksacji wykluczają stosowanie jakichkolwiek czynników zewnętrznych stymulujących procesy relaksacyjne. Nie stosujemy urządzeń wspomagających obniżanie uśrednionego potencjału korowego w kierunku fal alfa lub theta, jak również technologii feedback, muzykoterapii, aromaterapii, światłoterapii itp.

Przede wszystkim: praktyka, podstawa naukowa, indywidualne podejście do każdego uczestnika.

Jednym z istotnych założeń metodycznych jest ukierunkowanie zajęć na praktyczny aspekt. Program warsztatów nie przewiduje wykładów, rozbudowanych form interaktywnej pracy grupowej, psychoterapii. Oczywiście, na życzenie zainteresowanych prowadzący wyjaśniają i udzielają szczegółowych informacji dotyczących teoretycznych podstaw stosowanych metod. Skuteczność warsztatów opiera się na indywidualnym podejściu do każdego uczestnika, który – mimo iż w grupie – pracuje pod kierunkiem terapeuty samodzielnie i aktywnie. Dlatego uczestnicy pracują w małych grupach, nie przekraczających 12 osób. Każdy uczestnik ma również możliwość umówienia się z każdym z prowadzących na indywidualne sesje, trening, rozmowę – w zależności od osobistych potrzeb. Większość spośród setek uczestników, którzy skorzystali z proponowanego na warsztatach programu terapii neurorelaksacyjnej, podkreśla jej wyjątkową skuteczność oraz prostotę.

Jak uczestnik powinien przygotować się do uczestnictwa w warsztatach?

Uczestnicy proszeni są o swobodny strój, najlepiej sportowy (luźne spodnie, ciepłe skarpety, ciepła bluza lub sweter). U pań niewskazane są spódnice lub sukienki. W celu monitorowania efektów terapeutycznych zajęć relaksacyjnych uczestnicy proszeni są o wzięcie ze sobą aparatów do mierzenia ciśnienia. Dotyczy to głównie osób z problemami związanymi z układem krążenia.

 

Adresaci:

Do kogo adresujemy warsztaty relaksacyjne?

Warsztat (trening i szkolenie) to szansa na rozwiązanie problemów osób przeżywających potrzebę zmniejszenia dokuczliwych zaburzeń psychosomatycznych. Nieoceniony dla tych, którzy cierpią z powodu zaburzeń wegetatywno-fizjologicznych oraz przeżywanych napięć w postaci dokuczliwych wahań stanów poznawczo-emocjonalnych (np. chroniczny ból, skurcze, drżenia, zaparcia, kłopoty z oddychaniem, tiki, problemy z ciśnieniem i tętnem, problemy ze snem, chroniczne zmęczenie, napady apatii, nagłe osłabnięcia, lęki i niepokoje, natręctwa myślowe).

Adresatami treningu są także wszystkie osoby zainteresowane profilaktyką oraz samorozwojem. To idealne warsztaty dla każdego, kto czuje potrzebę wewnętrznej integracji reakcji własnego organizmu z funkcjami psychicznymi. Zapraszamy wszystkie osoby z grup podwyższonego ryzyka stresowego, takich jak przedsiębiorcy, menedżerowie, urzędnicy administracyjni i sądowi, lekarze, pielęgniarki, nauczyciele oraz przedstawiciele służb mundurowych.

 Terminy:

  • 22-25.06.2023 (współprowadzący o. Konrad Małys OSB)
  • 22-25.02.2024 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 02-05.05.2024 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 20-23.06.2024 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 16-19.09.2024 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 21-24.11.2024 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 30.01-02.02.2025 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)
  • 26-29.06.2025 (współprowadzący o. Andrzej Haase OSB)

Rozpoczęcie: godz. 17.00

Zakończenie: godz. 13.30

 

Prowadzący:

Andrzej Strużyk − absolwent studiów psychologicznych i filozoficznych na Uniwersytecie Wrocławskim oraz teologicznych na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Praktyka psychologiczna od 1991 r. Obecnie konsultant Centrum Zdrowia i Wypoczynku „Medea” we Wrocławiu (od 2006 r.). Specjalizuje się w psychosomatycznych aspektach zaburzeń chorobowych ze szczególnym uwzględnieniem negatywnych wpływów stresu. Praktykuje terapie komunikacyjne indywidualne oraz systemowe. Organizator i prowadzący szkolenia z zakresu umiejętności społecznych oraz autorelaksacyjnych.

Andrzej Haase OSB – święcenia kapłańskie przyjął w roku 1992 i następnie przez 16 lat duszpasterzował w parafiach Archidiecezji Gdańskiej. W roku 2008 wstąpił do opactwa w Tyńcu, gdzie w latach 2013-2022 był proboszczem tutejszej parafii. Od roku 2022 pełni funkcję ekonoma opactwa.

Konrad Małys OSB – benedyktyn tyniecki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec. W klasztorze pełnił funkcję Przeora i wychowawcy. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. Obecnie archiwista klasztoru i rekolekcjonista.

Koszt udziału:

600 zł + opłata za pobyt