Skip to content Skip to footer

Duchowość benedyktyńska dla świeckich

Terminy:

  • 06-09.06.2024 (o. Mikołaj Jastrzębski OSB)
  • 27.02-02.03.2025 (o. Antoni Leńczowski OSB)
  • 05-08.06.2025 (o. Antoni Leńczowski OSB)

     

Rozpoczęcie: godz. 17.00
Zakończenie: godz. 13.00

Zarys tematu: Charakterystycznym rysem duchowości benedyktyńskiej jest całościowe podejście do życia. Nie koncentruje się ona jedynie na ćwiczeniach duchowych, takich jak np. asceza, czy określonych modlitwach, ale obejmuje całego człowieka z jego codziennymi obowiązkami i zwykłymi czynnościami oraz, co jest bardzo istotne, z jego relacjami z innymi ludźmi. Zasadnicze hasło św. Benedykta, Aby we wszystkim był Bóg uwielbiony, przejęte z 1 Listu św. Piotra (zob. 4,11), wyrasta ze świadomości życia w obecności Bożej. Św. Benedykt pragnął nadać życiu człowieka właściwy porządek, proporcje i harmonię.

Do zasadniczych ćwiczeń duchowych podczas rekolekcji, poza konferencjami, należą: czytanie Pisma Świętego, świadomy udział w liturgii, medytacja i życie braterskie. W kolejnych spotkaniach rekolekcyjnych staramy się odsłaniać różne wartości duchowe obecne w przekazanej przez św. Benedykta Regule.

Podczas trwania rekolekcji prosimy o zachowanie milczenia i skupienia. W wolnych chwilach można wyjść na spacer, oddać się osobistej modlitwie lub pracy. Można się także umówić na spowiedź lub rozmowę z prowadzącym lub innym mnichem (za pośrednictwem prefekta gości).

Adresaci: Osoby zainteresowane duchowością benedyktyńską. Odnosi się to szczególnie do osób dojrzałych pragnących osiągnąć harmonię w życiu.

 

Antoni Leńczowski OSB – benedyktyn tyniecki. Do klasztoru wstąpił w 2014 r., śluby wieczyste złożył w 2019 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 2023 r. W klasztorze pełni funkcję m.in. sekretarza kapituły, kantora i zakrystiana. Interesuje się muzyką kościelną. 

Mikołaj Jastrzębski OSB – mnich tyniecki. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Śluby wieczyste złożył w 2020 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 2023 r. Zajmuje się sztuką i duchowością Wschodu.

Koszt udziału: 230 zł + opłata za pobyt

Ogólne zasady uczestnictwa w rekolekcjach i warsztatach

  • Chęć udziału w wybranych warsztatach lub rekolekcjach należy zgłosić drogą mailową do działu rezerwacji: rezerwacje@jg.benedyktyni.com. W zgłoszeniu proszę określić tytuł oraz termin wydarzenia i rodzaj pokoju. Odpowiedź otrzymają Państwo w ciągu 24 godzin od daty wysłania zgłoszenia.  
  • Potwierdzeniem rezerwacji miejsca na liście uczestników jest wpłata zaliczki na podane konto w terminie do 7 dni od daty rezerwacji. W przypadku potrzeby wystawienia faktury vat prosimy o taką informację niezwłocznie po dokonaniu przelewu. 
  • W przypadku rezygnacji z udziału w rekolekcjach/warsztatach w terminie krótszym niż 2 tygodnie przed rozpoczęciem zaliczka nie podlega zwrotowi.
  • W przypadku losowej konieczności skrócenia pobytu w opactwie prosimy o indywidualny kontakt.
  • W przypadku braku odpowiedniej ilości zgłoszeń na dane rekolekcje/warsztaty zastrzegamy sobie prawo do odwołania ich, o czym powiadomimy do 14 dni przed planowanym terminem rozpoczęcia. W takiej sytuacji dokonamy zwrotu wpłaconych zaliczek.
  • Opłatę za pobyt indywidualny można regulować przelewem, gotówką lub kartą płatniczą przy zameldowaniu. 

Dane do przelewu:
Benedicite Jednostka Gospodarcza Opactwa Benedyktynów w Tyńcu
ul. Benedyktyńska 37, 30–398 Kraków
nr konta: 25 1600 1013 1847 0754 1000 0002
Tytułem: Imię i nazwisko uczestnika; Nazwa i termin wydarzenia

Rezerwacje udziału w rekolekcjach:

rezerwacje@jg.benedyktyni.com
tel.: +48 12 688 54 50 | Pon.–Pt: 8:00 – 16:00