Zarys tematu:
Benedyktyński program zarządzania powstał dzięki przekonaniu, że pomimo upływu 15 wieków od jej napisania, Reguła Św. Benedykta zachowała swoją aktualność oraz siłę duchową i intelektualną, a więc może być nadal inspiracją nie tylko dla mnichów, ale także dla osób świeckich, zarówno w przestrzeni życia osobistego, jak i w kontekście zarządzania organizacją.
Program jest propozycją dla liderów, czyli osób odpowiedzialnych nie tylko za swoje życie, ale także w jakiejś mierze za życie i działania innych.
Program składa się z dwóch uzupełniających się sesji warsztatowych, które koncentrując się na różnych aspektach aktywności lidera stanowią całość, jednak uczestnictwo tylko w jednej z nich może być także owocne.
Myśląc o roli przywódcy wychodzimy od założenia, że nie będzie dobrym przywódcą ktoś, kto nie potrafi zarządzać własnym życiem. Pierwsza sesja warsztatowa (Warsztaty zarządzania sobą w oparciu o Regułę Św. Benedykta) skupia się więc na tym osobistym aspekcie przywództwa, w szczególności będąc pomocą i stwarzając warunki dla znajdowania życiowej równowagi pomiędzy różnymi obszarami zaangażowania oraz dla refleksji na temat celu, sensu, wartości i priorytetów. Reguła daje także praktyczne podpowiedzi pod tym kątem, które może wykorzystać również bardzo aktywna osoba żyjąca w świecie.
Druga część warsztatów (Warsztaty zarządzania i przywództwa w oparciu o Regułę Św. Benedykta) skupia się na poszukiwaniu optymalnego modelu przywództwa, którego reprezentantem w Regule jest opat. Okazuje się, że Benedykt był prekursorem wielu współczesnych pomysłów na przywództwo, takich jak przywództwo służebne („servantleadership”), czy też przywództwo sytuacyjne (situationalleadership), ale także stworzył organizację, w której zarządza się aktywnie jakością oraz wiedzą. Warsztaty stanowią więc praktyczne studium tych pierwotnych pomysłów Benedykta, w kontekście współczesnej wiedzy na temat zarządzania i przywództwa.
Tak jak niektórzy filozofowie twierdzą, że nowożytna i współczesna filozofia to tylko przypiski do Platona, tak można skutecznie bronić tezy, że współczesne pomysły na zarządzanie i przywództwo to tylko przypiski do Św. Benedykta. Żyjąc w kręgu zachodniej cywilizacji, jest smutnym i symptomatycznym faktem, że nie znamy tego dorobku i nie potrafimy z niego korzystać.
Adresaci:
- osoby zarządzające firmami oraz organizacjami nie nastawionymi na zysk
- menedżerowie
- liderzy wspólnot chrześcijańskich
Termin:
- 21-23.11.2024
Rozpoczęcie: czwartek, godz. 17:30
Zakończenie: sobota, godz. 17:00
Prowadzący:
dr Ryszard Kołodziej – menedżer i konsultant z zakresu zarządzania strategicznego i zarządzania projektami, wykładowca na studiach biznesowych (Krakowska Szkoła Biznesu UEK i Wydział Humanistyczny AGH). Posiada doktorat z fizyki, tytuł MBA, a także międzynarodowe certyfikaty z zakresu zarządzania projektami. Pracował na stanowiskach kierowniczych w firmach branży informatycznej, medycznej i konsultingowej. Od ponad dwóch dekad prowadzi działalność doradczą i szkoleniową. Kierował kilkudziesięcioma projektami doradczymi i szkoleniowymi dla firm i organizacji kultury. Prezes firmy doradczo-szkoleniowej oraz Członek Zarządu ds. Rozwoju Profesjonalnego polskiego oddziału stowarzyszenia Project Management Institute. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty poświęcone tematyce zarządzania sobą oraz zarządzania i przywództwa w oparciu o Regułę Św. Benedykta i jest autorem publikacji na ten temat. Oblat tyniecki.
Konrad Małys OSB – benedyktyn tyniecki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec. W klasztorze pełnił funkcję Przeora i wychowawcy. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. Obecnie archiwista klasztoru i rekolekcjonista.
Program warsztatów:
Warsztaty zarządzania sobą w oparciu o Regułę Św. Benedykta
- Lider jako osoba zarządzająca swoim własnym życiem
- Skuteczność i zarządzanie
- „Powołanie” i misja życiowa
- W poszukiwaniu życiowej równowagi
- Filary szczęśliwego życia według Reguły Św. Benedykta
- Benedyktyńskie przyrzeczenia w życiu osoby świeckiej
- „Kompetencje moralne” jako podstawa właściwego działania
- „Narzędzia dobrych uczynków”, czyli praktyczne wskazówki życiowe
- Podejmowanie decyzji w kontekście duchowym
Koszt udziału:
600 zł + opłata za pobyt