Warsztaty: Jak rozmawiać, aby się porozumieć?

Zarys tematu:

W erze przesytu informacyjnego z każdej strony jesteśmy bombardowani sprzecznymi informacjami, absurdalnymi poglądami i wiadomościami, które podnoszą nam poziom adrenaliny. Konflikty rodzą się i narastają w mediach, przestrzeni społecznej, w Kościele, ale także w naszych małżeństwach, rodzinach i wśród przyjaciół. Tymczasem wiele konfliktów dałoby się rozwiązać, gdybyśmy mocniej poszukiwali porozumienia i byli bardziej przywiązani do prawdy, niż oczekiwali potwierdzenia własnych racji.

Co możemy zrobić, aby się porozumieć z bliskimi? Jak odnaleźć porozumienie w świecie rozdartym konfliktami? W jaki sposób słuchać, by rozumieć i mówić, by być rozumianym? Do tego służy bardzo stare ale doskonałe, skuteczne, wielofunkcyjne narzędzie dla każdego czyli rozmowa.

Nie dyskusja. Nie kłótnia. Rozmowa.

Komunikacja w relacjach ma ogromne znaczenie. Dotyczy to zarówno relacji z Bogiem jak i z ludźmi.  Wszystko, co tylko robimy, mówimy, jak się zachowujemy, w jaki sposób wyrażamy nasze myśli i emocje – jest  rodzajem komunikatu. Jest informacją kim jesteśmy i jakie są nasze uczucia oraz intencje. Od tego komunikatu zależy bardzo wiele, ponieważ może on budować relacje i umacniać więzi z bliskimi, albo też może je osłabiać, a wręcz niszczyć.

Jak ważne są dla nas dobre relacje – nie trzeba chyba wyjaśniać. Rozmowa jest lekiem na toczącą nas dziś chorobę rozpadu więzi, poczucia osamotnienia i totalnej wojny wszystkich ze wszystkimi.

Rozmowa. Tylko tyle i aż tyle.

Adresaci:

  • osoby w każdym wieku i każdego stanu, które pragną lepiej zrozumieć siebie i poprawić sposób porozumiewania się z bliskimi;
  • osoby, które szukają skutecznych sposobów budowania relacji w małżeństwie, rodzinie i w swoich środowiskach
  • osoby, które chcą zrozumieć przyczyny nieporozumień, kłótni i rozpadu relacji
  • osoby, które chcą lepiej rozumieć innych ludzi i poprawić komunikację – szczególnie z osobami płci przeciwnej.

Terminy:

  • 07-09.02.2025
  • 30.05-01.06.2025

Rozpoczęcie: godz. 17.00

Zakończenie: godz. 13.30

 

Prowadzący:

Beata Kołodziej – pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych, scenarzystka, reżyserka. Z wykształcenia biolog. Prywatnie szczęśliwa mama, żona i babcia.
Jest autorką kilkudziesięciu książek, w tym: „Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie” (Homo Dei, 2016), „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób, w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?” (RTCK, 2016), „Czas na relacje” (Homo Dei, 2019) i „Rozmowa. Jak rozmawiać, żeby się dogadać” (RTCK, 2022). Od kilku lat prowadzi warsztaty poświęcone relacjom, tematyce kobiecości i dobrej komunikacji. Jest oblatką tyniecką. Strona internetowa pisarki: www.beata.kolodziej.edu.pl

Konrad Małys OSB – benedyktyn tyniecki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec. W klasztorze pełnił funkcję Przeora i wychowawcy. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. Obecnie archiwista klasztoru i rekolekcjonista.

 

Plan warsztatów

Piątek

17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
17:35 Msza św. w kaplicy „Na Opatówce”
18.15 Kolacja
18.50 Wprowadzenie do warsztatów o. Konrad Małys, Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie (Godzina czytań i Kompleta)

Sobota

6.00 Modlitwa z mnichami – Jutrznia
6.30 Eucharystia z mnichami
7.30 Śniadanie
8.30-11.00 Sesja 1  (z przerwą na kawę) – prowadzi  Beata Kołodziej. Temat: Punkty widzenia, racje i inne nieporozumienia w relacjach.
11.30 Konferencja – o. Konrad Małys
13.00 Obiad
14.00 Możliwość zwiedzenia klasztoru z przewodnikiem
15.30 Sesja 2 – prowadzi Beata Kołodziej Temat: Rodzaje komunikatów oraz tworzenie komunikatów budujących relacje.
17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
18.00 Kolacja
18.30 Spotkanie dyskusyjne – o. Konrad Małys oraz Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie i Kompleta

Niedziela

7.30 Jutrznia
8.00 Śniadanie
9.00 Sesja 3 – prowadzi Beata Kołodziej Temat: Jak zrobić z igły widły czyli droga od relacji do konfliktu i z powrotem.
10.10 Modlitwa przedpołudniowa z mnichami
10.30 Eucharystia z mnichami
12.00 Podsumowanie warsztatów – prowadzi o. Konrad Małys oraz p. Beata Kołodziej
13.00 Obiad

W trakcie warsztatów możliwe jest spotkanie indywidualne z o. Konradem. Potrzebę takiego spotkania należy zgłosić bezpośrednio o. Konradowi, najlepiej w piątek lub sobotę.

 

Koszt udziału:

400 zł + opłata za pobyt