Skryptorium – Warsztaty iluminacji. Historie biblijne – Jonasz

Zarys tematu:

Historie biblijne – Jonasz

Na początku księgi Pan wzywa Jonasza, by poszedł głosić Niniwie upomnienie, bo „jej nieprawość dotarła przed oblicze Pana”. Jonasz jednak nie za bardzo ma ochotę spełnić niewygodne posłannictwo i daje nogi za pas. Żeby uciekać skutecznie przed swoim przeznaczeniem wsiada na okręt płynący do Tarszisz. W trakcie podróży rozpętuje się burza, a winą za ten żywioł zagrażający statkowi marynarze obarczają proroka.  Jonasz ma świadomość, że wypowiedział Bogu nieposłuszeństwo, i że burza może być kara zesłaną na niego. Oddaje się marynarzom prosząc by go wyrzucili za burtę. Co skwapliwie czynią. Jonasza połyka olbrzymia ryba. W jej wnętrznościach prorok spędzi 3 dni.

Historia Jonasza bardzo często w Bibliach średniowiecznych ilustrowana jest właśnie tą sceną.  Ze statku na burzowym morzu marynarze wrzucają Jonasza prosto w paszczę wielkiej ryby. Zachowało się wiele malowniczych przedstawień tej sceny i ona właśnie będzie przedmiotem naszych warsztatów.

Adresaci:

Na warsztaty zapraszam zarówno osoby początkujące w iluminatorstwie jak i zaawansowane.

Barbara Bodziony

 

Termin:

10-14.05.2021

Rozpoczęcie: godz. 11.00

Zakończenie: godz. 17.00

 

Prowadzący:

Barbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

 

Koszt udziału:

500 zł + opłata za pobyt