Czas na relacje

Zarys tematu:

Nie tylko Biblia, ale i cała nasza historia wskazuje na to, że człowiek jest istotą społeczną; stworzony jest do budowania relacji. Podstawowym środowiskiem, w którym rozwijamy się, czujemy się sobą i doświadczamy szczęścia, jest nasza rodzina – szeroko rozumiana – a także bliscy przyjaciele, niewielkie społeczności, w których pracujemy i realizujemy swoje pasje i życiowe misje. W następnej kolejności można by wymienić wspólnotę narodu, wiary, idei…

To wszystko oczywiście ładnie brzmi, tylko coraz mniej ma wspólnego z doświadczeniem codziennego życia. Życie pokazuje, że rwą się więzi pomiędzy ludźmi. Rozpadają się małżeństwa, rodziny, przyjaźnie… Świat ludzkich relacji wygląda dobrze tylko na portalach społecznościowych.

Czy tylko powszechny brak czasu jest tego przyczyną? Raczej nasz sposób myślenia o relacjach jest błędny i wpędza nas w kłopoty. Prawda, która może zmienić nasze życie, jest właściwie bardzo prosta: Relacje NIE SĄ strukturą TRWAŁĄ.

Trzeba to sobie szczerze powiedzieć i zrozumieć konsekwencje tego banalnego na pozór stwierdzenia. Relacje pozostawione same sobie po prostu rozpadną się, tak jak rozpada się wszystko we wszechświecie: samochód, dom, altana w ogrodzie, nawet sam człowiek, jeśli o siebie nie zadba. Aby powstrzymać ten naturalny proces trzeba włożyć sporo energii, zaangażowania i systematycznej pracy. Warto poznać naturalne mechanizmy rozpadu relacji i sposoby budowania dobrych relacji na co dzień. Warto uświadomić sobie, jak bardzo kobiety i mężczyźni różnią się w podejściu do relacji, miłości, wolności i jakie są skutki tych różnic dla naszego życia. Dobre zrozumienie siebie i otwarta, pełna zaufania postawa wobec drugiej osoby pomagają nam budować więzi pełne miłości i trwałe.

Trzeba też dodać, że podstawą wszelkich relacji są dobre relacje ze sobą i z Bogiem. Bez szacunku i zaufania do samego siebie nie jesteśmy na tyle wolni wewnętrznie, by rzeczywiście obdarzyć miłością drugiego człowieka. Jednak poczucia własnej wartości nie da się zbudować bez Boga, ponieważ to Bóg, jako Stwórca, jest źródłem wszelkiej wiedzy o nas i wszelkiej miłości.

Adresaci:

  • osoby w każdym wieku i każdego stanu, które pragną lepiej zrozumieć siebie i poprawić swoje relacje z bliskimi i z Bogiem;
  • osoby, które szukają skutecznych sposobów budowania relacji w małżeństwie i rodzinie, chcą zrozumieć przyczyny rozpadu relacji i różnice pomiędzy kobietami a mężczyznami w podejściu do relacji;
  • osoby, które chcą lepiej rozumieć innych ludzi i poprawić komunikację – szczególnie z osobami płci przeciwnej.

Termin:

  • 16-18.06.2023
  • 14-16.06.2024

Rozpoczęcie: godz. 17.00

Zakończenie: godz. 13.30

 

Prowadzący:

Beata Kołodziej – pisarka, autorka książek dla dzieci i dorosłych, scenarzystka, reżyserka. Z wykształcenia biolog. Prywatnie szczęśliwa mama, żona i babcia.
Jest autorką kilkudziesięciu książek, w tym: „Czas na kobiecość czyli podróż do samej siebie” (Homo Dei, 2016), „Królowa czy niewolnica? Dlaczego sposób, w jaki dotąd budowałaś relacje nie działa?” (RTCK, 2016), „Czas na relacje” (Homo Dei, 2019) i „Rozmowa. Jak rozmawiać, żeby się dogadać” (RTCK, 2022). Od kilku lat prowadzi warsztaty poświęcone relacjom, tematyce kobiecości i dobrej komunikacji. Jest oblatką tyniecką. Strona internetowa pisarki: www.beata.kolodziej.edu.pl

Konrad Małys OSB – benedyktyn tyniecki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec. W klasztorze pełnił funkcję Przeora i wychowawcy. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. Obecnie archiwista klasztoru i rekolekcjonista.

 

Plan warsztatów:

Piątek

17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
17:35 Msza św. w kaplicy „Na Opatówce”
18.15 Kolacja
18.50 Wprowadzenie do warsztatów o. Konrad Małys, Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie (Godzina czytań i Kompleta)

Sobota

6.00 Modlitwa z mnichami – Jutrznia
6.30 Eucharystia z mnichami
7.30 Śniadanie
8.30-11.00 Konferencja i warsztaty (z przerwą na kawę) – prowadzi Beata Kołodziej. Temat: Relacje z punktu widzenia kobiet i mężczyzn. Nieporozumienia i różnice w podejściu do podstawowych wartości jak miłość i wolność.
11.30 Konferencja – o. Konrad Małys
13.00 Obiad
14.00 Możliwość zwiedzenia klasztoru z przewodnikiem
15.30 Warsztaty „Mechanizmy rozpadu relacji i metody budowania dobrych relacji” – Beata Kołodziej
17.00 Modlitwa z mnichami – Nieszpory
18.00 Kolacja
18.30 Spotkanie dyskusyjne – o. Konrad Małys oraz Beata Kołodziej
19.30 Modlitwa z mnichami – Wigilie i Kompleta

Niedziela

7.30 Jutrznia
8.00 Śniadanie
9.00 Konferencja „Jak tworzyć komunikaty budujące relacje” – Beata Kołodziej
10.10 Modlitwa przedpołudniowa z mnichami
10.30 Eucharystia z mnichami
12.00 Podsumowanie warsztatów – prowadzi o. Konrad Małys oraz  Beata Kołodziej
13.00 Obiad

W trakcie warsztatów „Czas na relacje” możliwe jest spotkanie indywidualne z o. Konradem. Potrzebę takiego spotkania należy zgłosić bezpośrednio o. Konradowi, najlepiej w piątek lub sobotę.

 

Koszt udziału:

400 zł + opłata za pobyt