Tajemnice ziół – zioła w żywności i w żywieniu człowieka

Zarys tematu:

Na wykładzie omówione zostaną gatunki ziół i przypraw nadające potrawom aromat, smak i barwę, a tym samym mające wpływ na atrakcyjność sensoryczną żywności. Słuchacze zapoznają się zarówno z podstawowymi zasadami prawidłowego żywienia, jak i gatunkami ziół mającymi właściwości regulujące i/lub wspomagające trawienie. Słuchacze poznają zioła i przyprawy stosowane w detoksykacji organizmu, zioła zwiększające wydzielanie soków trawiennych, gatunki o działaniu rozkurczowym lub zapobiegające nadmiernej fermentacji. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z praktycznym wykorzystaniem wybranych gatunków. Wykonają samodzielnie, zgodnie z otrzymanymi recepturami mieszanki ziołowe, napary i odwary.

 

Termin:

  • 31.05-02.06.2024
  • 07-09.03.2025

Rozpoczęcie: godz. 16.00

Zakończenie: godz. 13.00

 

Prowadzący:

prof. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – wykłada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie na kierunku Zielarstwo, a także na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie na studiach podyplomowych na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym („Uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich i alternatywnych”) oraz na Wydziale Technologii Żywności („Żywienie człowieka i dietetyka”). Prowadzi badania nad roślinami zielarskimi, które dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców w żywieniu człowieka, dietetyce i kosmetologii. Jest autorem lub współautorem licznych artykułów oraz książek o tematyce zielarskiej takich jak:
1.) Krajowe rośliny olejkowe, (Wyd. Know-How Kraków s.138),
2.) 500 przypraw i ziół leczniczych, (Wyd. SBM Sp.z.o.o Warszawa, s.384),
3.) Tajemnice ziół (Wyd. Rafael Kraków, s.199),
4.) Uprawa roślin zielarskich, (Wyd. Uczelniane UTP w Bydgoszczy, s.: 346)
5.) Rośliny prozdrowotne w uprawach małoobszarowych, Wyd. UTP w Bydgoszczy, s.: 239),
6.) Adaptogeny a odporność organizmu, (Wyd. Szpalanka Lab, Kraków, s. 216),
7.) Zioła wspomagające sprawność seksualną (Wyd. Politechnika Bydgoska, ss. 198).
8.) Adaptogens (Wyd. Politechnika Bydgoska, ss. 128).
Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Koszt udziału:

400 zł + opłata za pobyt