Tajemnice ziół – zioła w żywności i w żywieniu człowieka

Zarys tematu:

Na wykładzie omówione zostaną gatunki ziół i przypraw nadające potrawom aromat, smak i barwę, a tym samym mające wpływ na atrakcyjność sensoryczną produktu. Podstawowe zasady prawidłowego żywienia, poszerzone zostaną o właściwości ziołowych komponentów regulujących i/lub wspomagających trawienie. Słuchacze poznają zioła i przyprawy stosowane w detoksykacji organizmu, zioła zwiększające wydzielanie soków trawiennych, gatunki o działaniu rozkurczowym lub zapobiegające nadmiernej fermentacji. Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z praktycznym wykorzystaniem wybranych gatunków. Wykonają samodzielnie, zgodnie z otrzymanymi recepturami mieszanki ziołowe, napary, odwary i in.

Adresaci:

Warsztaty przeznaczone są dla osób zainteresowanych możliwością wykorzystania ziół w zwiększeniu atrakcyjności potraw, ale także a może przede wszystkim poznaniem gatunków roślin zielarskich wspomagających prawidłowe funkcjonowanie układu pokarmowego. Zaznajomieniem się z roślinami bogatymi w składniki biologicznie czynne stosowane w dietach oczyszczających, regulujących trawienie, zapobiegających zaparciom lub działające antyoksydacyjnie.

Termin:

  • 31.05-02.06.2024 

Rozpoczęcie: godz. 16.00

Zakończenie: godz. 13.00

 

Prowadzący:

prof. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska – wykłada w Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, a także na Studiach Podyplomowych „Uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich i alternatywnych” na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym oraz  „Żywienie człowieka i dietetyka” na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania nad roślinami zielarskimi, które dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców w żywieniu człowieka, dietetyce i kosmetologii. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Fizjologii Roślin Polskiej Akademii Nauk.

Koszt udziału:

400 zł + opłata za pobyt