Zarys tematu:
„Zioła w profilaktyce wybranych chorób cywilizacyjnych”, omówione zostaną gatunki ziół stosowane w profilaktyce lub wspomaganiu leczenia wybranych chorób cywilizacyjnych, takich jak: otyłość, nerwica, obniżona odporność organizmu, choroby układu krążenia. Szczegółowo scharakteryzowane będą gatunki ziół o działaniu:
- immunostymulującym i/lub immunomodulującym,
- antyoksydacyjnym,
- przeciwcukrzycowym,
- hepatoprotekcyjnym
Na warsztatach uczestnicy zapoznają się z przetwarzaniem wybranych gatunków ziół (napary, odwary, octy, oleje ziołowe) i ich stosowaniem w fitoterapii oraz wykorzystaniem wybranych olejków eterycznych do inhalacji, masaży i kąpieli.
Adresaci:
Warsztaty „Zioła w profilaktyce chorób cywilizacyjnych” adresowane są do osób zainteresowanych stosowaniem roślin leczniczych w profilaktyce popularnych chorób cywilizacyjnych, znaczeniem/wykorzystaniem ziół i miodu jako środków towarzyszących terapii konwencjonalnej, a także doborem olejków eterycznych do masaży, kąpieli, inhalacji i innych zapachowych produktów w warunkach domowych.
Termin:
- 27-29.05.2022 Zioła w kosmetyce i kosmetologii
- 16-18.09.2022 Zioła w profilaktyce wybranych chorób cywilizacyjnych
- 26-28.05.2023 Zioła w domu i w ogrodzie przydomowym
Rozpoczęcie: godz. 16.00
Zakończenie: godz. 13.00
Prowadzący:
prof. zw. dr hab. inż. Elżbieta Pisulewska
– pracuje w Krakowskiej Wyższej Szkole Promocji Zdrowia i wykłada na II stopniu Kosmetologii, a także na Studiach Podyplomowych „Uprawa i wykorzystanie roślin zielarskich i alternatywnych” na Wydziale Rolniczo-Ekonomicznym oraz na kursie „Żywienie człowieka i dietetyka” na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Prowadzi badania nad roślinami zielarskimi, które dotyczą zarówno plantacji produkcyjnych gatunków przyprawowych i leczniczych, jak i sposobu wykorzystania surowców w żywieniu człowieka, dietetyce i kosmetologii. Jest autorem lub współautorem ponad 200 pozycji wydanych drukiem. Przebywała na stażach naukowych w Anglii, Irlandii i Holandii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.
Koszt udziału:
350 zł + opłata za pobyt