Skryptorium – Warsztaty iluminacji. Romańskie inicjały.

Zarys tematu:

Romańskie inicjaly z XII wiecznej Biblii z Burry St. Edmunds w Suffolk

Zachowany rękopis Biblii (Corpus Christi College /Cambridge MS 2) to wspaniały przykład luksusowych biblii romańskich przeznaczonych raczej do użytku liturgicznego. Biblia został napisana i ozdobiona dla klasztoru St Edmunds Berry w Suffolk przez Mistrza Hugo. Wielkość kart Biblii z Burry ST. Edmunds to 52,2 cm×36 cm.

Zachował się niestety tylko jeden tom tej wspaniałej Biblii. Rękopis ozodobiony jest 6 miniaturami i 42 ornamentalnymi inicjałami. Rozbudowane dekoracyjne inicjały wykonane są na najwyższym poziomie artystycznym W świetnej krescei bardzo bogatej kolorystyce. Iluminacje te stanowią wyjątkowy przykład mistrzowskiego zdobnictwa jakie osiągnęły skryptoria angielskie z tego okresu. Nie zachowały się wszystkie, wykonane zapewne wtedy Biblie, jednak te, które znamy, jak Biblia Winchester czy Lambeth, są świadectwem wyjątkowego poziomu artystycznego rzemieślników książki XII-wiecznych skryptoriów angielskich.

Pracować będziemy nad kopią tych pięknych inicjałów. Wspólnie przygotowujemy spoiwo, według receptur średniowiecznych i przyrządzamy farby na bazie pigmentów sypkich. Warsztatom towarzyszyć będzie wykład na temat Biblii z Burry st Edmunds oraz innych wspaniałych bilii romańskich.

Adresaci:

Wszyscy zafascynowani średniowieczem i pięknem iluminatorstwa książkowego. Warsztaty są przeznaczone dla dorosłych. Na te warsztaty zapraszam szczególnie, którzy nie malują, a kontakt z pędzlem utracili po szkole podstawowej. Warsztaty są tak zaplanowane, że wszystkiego nauczymy się krok po kroku. Serdecznie zapraszamy także wszystkich, którzy malują w innych technikach, a chcieliby spróbować miniatorstwa. A także wszystkich wiernych wielbicieli technik iluminatorskich, którzy są już bardziej zaawansowani. Na warsztatach zazwyczaj obecne są osoby początkujące, średniozaawansowane, a także zaawansowane. Jest to bogactwem tych spotkań, dzięki któremu uczymy się także od siebie nawzajem. Dołącz do nas!

 

Termin:

  • 16-22.05.2022 r.

Rozpoczęcie: godz. 11.00

Zakończenie: godz. 13.00

 

Prowadzący:

Barbara Bodziony

Barbara Bodziony

– Iluminator, kaligraf, historyk sztuki, mediewista, absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego. We Francji, w Angers kończy w 2007 roku z wyróżnieniem Wyższy Europejski Instytut Iluminacji i Rękopisów.
Od ponad 10 lat prowadzi w Krakowie Szkołę Kaligrafii i Iluminacji, od 2016 roku wspólnie z Ewą Landowską pod nazwą Atelier Landowska & Bodziony. Od 2016 roku prowadzi semestralne zajęcia dla studentów krakowskich uczelni: ASP Wydział Form Przemysłowych.
Jest także założycielką Pracowni Kaligrafii i Iluminacji, która wykonuje na zlecenie prace z dziedziny miniatorstwa i kaligrafii. Pracownia organizuje od 7 lat wolontariat szpitalny z zajęciami artystycznymi dla małych pacjentów krakowskich szpitali.
Od 2008 roku nieprzerwanie prowadzi regularne warsztaty artystyczne SKRYPTORIUM w Benedyktyńskim Instytucie Kultury w Tyńcu.
Współautorka podręcznika do kaligrafii Piękna Litera, którego I tom ukazał się w 2016 r., drugi tom w 2018 r w Wydawnictwie Benedyktynów Tyniec.
www.barbarabodziony.pl

Dr Magdalena Łanuszka

Dr Magdalena Łanuszka– Absolwentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, doktor historii sztuki, mediewistka. Ma na koncie współpracę z różnymi instytucjami: w zakresie dydaktyki (wykłady m.in. dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, licznych Uniwersytetów Trzeciego Wieku), pracy badawczej (m.in. dla University of Glasgow, Polskiej Akademii Umiejętności), oraz popularyzatorskiej (m.in. dla Archiwów Państwowych, Małopolskiego Instytutu Kultury, Biblioteki Narodowej, Radia Kraków, Tygodnika Powszechnego). W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie administruje serwisem Art and Heritage in Central Europe oraz prowadzi lokalną redakcję RIHA Journal. Od 2009 r. prowadzi wykłady z zakresu średniowiecznego malarstwa książkowego, kodykologii oraz paleografii łacińskiej dla uczestników warsztatów Barbary Bodziony.
Autorka bloga o poszukiwaniu ciekawostek w sztuce: www.posztukiwania.pl

Koszt udziału:

700 zł + opłata za pobyt