Rekolekcje z postem według św. Hildegardy

Zarys tematu:

Post wg św. Hildegardy służy leczeniu zarówno duszy, jak i ciała. Właściwie przeprowadzony w sposób łagodny i bezpieczny oczyszcza ciało i duszę przy zachowaniu pełnej witalności, dobrego samopoczucia i nastroju bez odczucia głodu.

Uczestnicy zostają wprowadzeni w post, przeprowadzeni przez post i wyprowadzeni z niego.

Post przebiega według wypracowanego programu:

  • dieta postna: wywary, herbaty, zupy; orkisz, warzywa wybrane, owoce, zioła;
  • wykłady, prezentacje z zakresu nauki św. Hildegardy;
  • świeże powietrze — spacery, wycieczki;
  • codzienna Msza św., modlitwa, medytacja.

Adresaci:

W rekolekcjach mogą wziąć udział wszyscy dorośli, którym nie przeszkadza choroba i pragną doświadczyć duchowej jedności modlitwy i postu. Przeciwwskazania do podjęcia postu wg Hildegardy to: nerwice, choroby psychiczne, ostre infekcje, wyniszczenie organizmu spowodowane chorobą nowotworową, gruźlica, ogólny bardzo zły stan zdrowia.

Przygotowujących się do rekolekcji z postem prosimy o:

  • odwiedzenie lekarza pierwszego kontaktu (jeśli jest taka potrzeba) i uzyskanie opinii na temat zdolności do podjęcia postu;
  • powiadomienie o chorobach przewlekłych i zabranie ze sobą wystarczającej ilości leków zalecanych przez lekarza;
  • zastosowanie dwu-, trzydniowej diety wprowadzającej: dużo jabłek – najlepiej pieczonych lub gotowanych – orkisz, ograniczenie białka zwierzęcego.

Post przebiega według sprawdzonych reguł św. Hildegardy:

  • dieta postna: podstawę tworzy orkisz, wywary warzywne, owocowe, herbaty ziołowe, napoje i przyprawy wg receptur św. Hildegardy;
  • wykłady codzienne z zakresu nauki św. Hildegardy i z duchowości benedyktyńskiej;
  • poszukiwanie harmonii ducha: codzienna Msza św., medytacja, refleksje o życiu chrześcijańskim, możliwość spowiedzi św.;
  • dużo świeżego powietrza: spacery, wycieczki.

Wskazana jest rezygnacja z alkoholu, nikotyny, kawy prawdziwej, leków, których zażywanie nie jest konieczne.

Należy zabrać ze sobą: strój sportowy, wygodne obuwie, termofor i swój ulubiony kubek do picia.

Każda seria rekolekcyjna ma inny temat duchowych refleksji. Uczestnicy rekolekcji są zapraszani do udziału w modlitwie liturgicznej mnichów, do indywidualnej medytacji; są wprowadzani w osobiste czytanie Pisma Świętego. Każdy uczestnik ma możliwość indywidualnej rozmowy z mnichem.

Termin:

  • 06-12.08.2023 (współprowadzący o. Konrad Małys OSB)
  • 14-20.03.2024 (współprowadzący o. Konrad Małys OSB)

Rozpoczęcie: godz. 17.00

Zakończenie: godz. 13.00

 

Prowadzący:

Alfreda Walkowska – doktor nauk teologicznych; współpracownik Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu; znawczyni i propagatorka dzieła św. Hildegardy z Bingen; twórczyni Polskiego Centrum św. Hildegardy z siedzibą w Legnicy; inicjatorka i prezes Stowarzyszenia Centrum św. Hildegardy w Polsce; autorka, konsultantka i wydawca wielu publikacji m.in. polskich przekładów dzieł św. Hildegardy Causae et CuraePhysica. Po dziesięcioletnim pobycie w Niemczech od 1994 roku mieszka w Legnicy. Mama dwóch dorosłych córek.

Konrad Małys OSB – benedyktyn tyniecki. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Pierwsze śluby złożył w roku 1990, święcenia kapłańskie przyjął w 1998 r. Z zamiłowania liturgista. Pracował w wydawnictwie Tyniec. W klasztorze pełnił funkcję Przeora i wychowawcy. Był także wizytatorem Kongregacji Niepokalanego Poczęcia SS. Benedyktynek Mniszek w Polsce. Obecnie archiwista klasztoru i rekolekcjonista.

Koszt udziału:

800 zł + opłata za pobyt