Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Benedyktyni w Tyńcu podejmują działalność rekolekcyjną, kulturową, intelektualną, edukacyjną, duszpasterską. Jest możliwość pracy bardzo otwartej, ale również zamkniętej (w ciszy biblioteki czy klasztornego archiwum).
TYNIEC Wydawnictwo Benedyktynów
Instytut Monastyczny
Browar Benedyktynów Tynieckich
Tinecia to piwo warzone przez benedyktynów z opactwa w Tyńcu. Klasztor, choć przez stulecia miał browar folwarczny, dziś nie posiada aparatury koniecznej do produkcji piwa na większą skalę.
Fundacja
Chronić Dobro
Fundacja Chronić Dobro ma na celu ratowanie dziedzictwa kulturowego Opactwa Benedyktynów w Tyńcu oraz upowszechnianie duchowości benedyktyńskiej. Oznacza to promowanie kultury, tradycji, historii i edukacji związanych z dziedzictwem tynieckiego Opactwa.
Tyniec.tv
Za pośrednictwem strony internetowej www.tyniec.tv można na żywo uczestniczyć w Monastycznej Liturgii Godzin odmawianej codziennie przez tynieckich benedyktynów. Jest to prawdopodobnie jedyny na świecie klasztor, który transmituje na żywo w Internecie całą swoją Liturgię Godzin.
Sklep klasztorny
Serdecznie zapraszamy do naszego SKLEPU KLASZTORNEGO, który rozpoczął działalność w czerwcu 2020 r. W ofercie posiada produkty spożywcze, produkty regionalne, zielarskie, suplementy, słodycze i ciastka oraz dewocjonalia i produkty ręcznie wykonywane przez zakonników z kilku klasztorów benedyktyńskich.
Wejście do sklepu z dziedzińca klasztornego.
Dlaczego Tyniec?
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu to najstarszy, istniejący klasztor w Polsce. W swej prawie tysiącletniej historii był świadkiem kształtowania się Państwa Polskiego i ważnym ośrodkiem kultury i duchowości przez wiele wieków. Jan Długosz w czasie swojej bytności w klasztorze w 1467 roku opisuje Tyniec jako „piękny klejnot Ojczyzny”.
Współcześnie po latach kasaty i ruiny opactwo tynieckie jest największą wspólnotą benedyktyńską w Polsce, której rytm dnia nadal wyznacza Liturgia godzin, a życie oparte jest na 1500-letniej Regule św. Benedykta. Klasztor otwarty jest dla wszystkich, zarówno pielgrzymów pragnących czerpać z duchowości benedyktyńskiej, jak i turystów, zainteresowanych historią i pięknem miejsca.
Jest bardzo wiele powodów by odwiedzić opactwo tynieckie:
- zwiedzanie najstarszego polskiego klasztoru
- muzeum Opactwa w Tyńcu: ekspozycja stała i wystawy czasowe
- możliwość pobytu w Domu Gości indywidualnie, jak i na zorganizowanych warsztatach i rekolekcjach
- Liturgia Godzin wraz z mnichami w kościele
- miejsce na wyciszenie, spowiedź, medytację
- uczestnictwo w Mszy świętej
- możliwość uczestniczenia w warsztatach edukacyjnych
- kawiarnia, księgarnia, sklep klasztorny
- ścieżki rowerowe i spacerowe
Zapraszamy