Skryptorium – Warsztaty iluminacji (Królewska purpura)

Zarys tematu:

Królewska purpura – karta z purpurowego kodeksu

W 768 roku królem Franków zostaje Karol, początkowo dzieląc się władzą nad terytorium frankijskim odziedziczonym po ojcu Pepinie Krótkim ze swoim bratem Karlomanem. Po jego śmierci w 771 roku Karol Wielki zostaje jedynym władcą na cztery dziesięciolecia. Nie ma wątpliwości, że starszy syn Pepina okazał się, jak byśmy dziś powiedzieli, politykiem genialnym, o jasno sprecyzowanej, odważnej wizji, którą konsekwentnie całe życie realizował. Ambitny władca, nie tylko stopniowo, uparcie i z sukcesem powiększał teren swojego państwa, ale także marzył o odnowieniu cesarstwa rzymskiego, ze sobą w roli cesarza rządzącego nad nowym potężnym „cesarstwem chrześcijańskim”. Idea renovatio imperii zainicjowała odnowę na wielu polach, a fundamentem i siłą napędową tej odnowy był Kościół. Był to czas rozkwitu kultury, który nazywamy w historii sztuki renesansem karolińskim. Powstają wtedy w skryptoriach karolińskich wspaniałe luksusowe kodeksy o bogatej dekoracji i oprawie. Iluminuje się też i pisze na pergaminie farbowanym na kolor purpury. Było to nawiązanie do cennych antycznych rękopisów, które pisane były złotem lub srebrem na pergaminie barwionym jednym z najdroższych barwników, jakie znał świat starożytny: purpurą ze ślimaków morskich. Do takiego przepychu, bogactwa i prestiżu aspirował Karol Wielki w swoich działaniach i wizjach.

Zachowane purpurowe rękopisy z czasów Karola Wielkiego i jego następców są wspaniałym świadectwem wysokiego kunsztu iluminatorów tamtego czasu.

Na warsztatach wykonamy kompozycję ornamentalną lub zoomorficzną na purpurowej karcie.

Termin:

12-18.08.2020

 

Rozpoczęcie: godz. 11.00

Zakończenie: godz. 17.00

 

Prowadzący:

Barbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

 

Koszt udziału:

700 zł + opłata za pobyt