Skryptorium – Warsztaty kaligrafii

Zarys tematu:

29-31.01.2021

Tyniecki skryba: minuskuła z Sakramentarza Tynieckiego

W tym roku na warsztatach kaligraficznych proponuję naukę stylów pisma związanych z trzema wspaniałymi tynieckimi rękopisami.  Na pierwszych warsztatach nauczymy się minuskuły, którą spisany został Sakramentarz Tyniecki, jeden z najsławniejszych rękopisów związanych z Opactwem. Sakramentarz powstał w latach 70tych XI wieku i jest księga zawierającą teksty niezbędne do sprawowania liturgii. Liczący 234 pergaminowe karty kodeks zawiera 2 całostronicowe miniatury figuralne (Maiestas Domini i Ukrzyżowanie), 2 całostronicowe inicjały plecionkowe (V oraz D) oraz 38 barwionych purpurą stron zapisanych złotymi i srebrnymi literami.

 

5-7.03.2021

Tyniecki skryba: gotyk z Antyfonarza opat Mścisława

Kolejne warsztaty z cyklu Skryba Tyniecki, w czasie których pochylamy się nad pismem jednego z rękopisów tynieckich. Tym razem  będzie to Antyfonarz wykonany za rządów opata Mścisława przez katedralisa Przybysława przed 1409 r. o czym czytamy w kolofonie. Rękopis zawiera śpiewy de tempore od Adwentu do dwudziestej czwartej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego. Rękopis spisany został  teksturą gotycka w jednej kolumnie.

 

21-23.05.2021

Tyniecki Skryba: bastarda z dzieła Józefa Flawiusza

Kolejne warsztaty z cyku Skryba Tyniecki. Tym razem pochylimy się nad rękopisem dzieł Józefa Flawiusza: Antiquitates Iudaice libri XX, De bello Iudaico libri VII. Jest to jedyny zachowany w zbiorach polskich iluminowany rękopis dzieł Józefa Flawiusza. Rękopis zawiera 15 inicjałów malarskich, z których siedem to inicjały figuralne (m.in. Adam i Ewa w raju, król Dawid, scena budowy świątyni). Znamy imię skryby, o którym informuje nas kolofon kodeksu. Rękopis przepisał piękną bastardą, w dwóch kolumnach organista tyniecki Maciej w 1466 r. Historycy sztuki  powiązali Mistrza Panny z Jednorożcem, autora wspaniałych iluminacji Mszału nr 2 z katedry wawelskiej z miniaturami znajdującymi się w kodeksie tynieckim. Rękopis  zaś ufundował opat Maciej Skawinka.

 

Adresaci:

Doświadczenie w kaligrafii nie jest konieczne.

 

Termin:

29-31.01.2021 – Tyniecki skryba: minuskuła z Sakramentarza Tynieckiego

5-7.03.2021 – Tyniecki skryba: gotyk z Antyfonarza opat Mścisława

21-23.05.2021 – Tyniecki Skryba: bastarda z dzieła Józefa Flawiusza

 

Rozpoczęcie: godz. 16.00

Zakończenie: godz. 13.30

 

Prowadzący:

Barbara Bodziony

– absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz francuskiego Wyższego Instytutu Europejskiego Iluminacji i Manuskryptów. Jej zafascynowanie średniowieczem zaczęło się jeszcze w czasie studiów historii sztuki. Jednak to dzięki szkole we Francji odkryła w praktyce techniki, jakimi posługiwali się średniowieczni skrybowie i iluminatorzy.

Wojciech Wójtowicz OSB

– benedyktyn, kantor, pasjonat chorału i prefekt gości. Ukończył teologię w Kolegium Ojców Dominikanów w Krakowie. W tynieckim klasztorze od 2004 roku.

 

Koszt udziału:

300 zł + opłata za pobyt